Sdílet na Facebooku

Voňavé město Grasse

Grasse je středně velké ale malebné město s 52.625 obyvateli. Nachází se sice ve vnitrozemí, ale pouhých 15 kilometrů od pobřeží a města Cannes. Grasse leží v horách v nadmořské výšce kolem 300 metrů. Může tak nabídnout nádherný výhled na velkou část Azurového pobřeží – Côte d’Azur. Město je proslulé výrobou parfémů a také svým nádherným historickým jádrem.

Ale zpět k parfémům, které zde mají zajímavou a dlouhou historii. Vše začalo trochu nečekaně u řemeslné tradice zpracovávání kůží. Koželuhové zde vyráběli mimo jiné i rukavičky. Kolem roku 1600 vznikla móda rukavice parfémovat a tak se i řemeslníci v Grasse vrhli na výrobu voňavých esencí. Nový obor se tak ujal, že se z dřívější vedlejší výroby stala nakonec výroba hlavní. K tomu je samozřejmě potřeba velké množství různých voňavých květů. Ty se pěstují na mnoha hektarech v okolí města. Dodnes zde sídlí hned tři společnosti s dlouhou voňavou tradicí výroby parfémů: Fragonard, Galimard a Molinard.

Staré město (Vieux Grasse) je postaveno na vrcholku skalnatého kopce. Zajímavostí je, že od 18. století se zde moc nezměnilo. Je zde spousta krásných úzkých uliček, které se klikatí na různě strmých svazích. Za prozkoumání stojí nejenom hlavní uličky obklopené kavárnami a útulnými obchůdky, ale i opuštěné zákoutí na okrajích starého města. Obzvláště pěkné je podlouhlé náměstí Place aux Aires s podloubími a kašnou.

Uchvacující atmosféru uličky v centru starého města.

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.