Památky Marseille

O Marseille jako o městě už jsme něco psali. Nyní tady máme ale další článek, který je zaměřený jenom na nejvýznamnější památky ve městě. Těch se zde za téměř 4 tisíciletí osídlení města nashromáždilo skutečně velké množství, takže je opravdu z čeho vybírat. Některé památky jsou přitom doslova světovými unikáty a pravděpodobně je známe nebo jste je aspoň viděli v nějakém filmu, aniž si to možná ještě sami uvědomujete. Tady máte tedy výčet nejvýznamnějších památek v Marseille:

Basilika Panny Marie Strážné

Nebo také Notre-Dame de la Garde. Tato bazilika hrdě se tyčící nad městem je jeho pravou dominantou. Vytváří nádhernou siluetu zakončenou zlatou sochou Panenky Marie s děťátkem (La Bonne Mere), o které se říká, že ochraňuje město. Na věž baziliky je možné vystoupat a je odtud doslova ohromující pohled. Pro lenochy jen dodáme, že i pohled od nádvoří baziliky Panny Marie Strážné také stojí za to. Celá bazilika je opravdu velkolepá a honosně řešena. To je zejména díky tomu, že se jedná o poměrně novou stavbu. Byla totiž postavena v 19. století byla v románsko-byzantském stylu. Nutno ale dodat, že už v 12. století stála na jejím místě kaple. Bazilika Panny Marie Strážné je opravdovým symbolem Marseille a o tom jak si jí místní obyvatelé váží, svědčí už jen to, že za druhé světové války se vydali zachraňovat hlavně jí. Tehdy se skupina vojáků se oddělila od bitvy a šla osvobozovat právě jen tuto baziliku.

Marseille (Provence) a bazilika Notre Dame de La Garde Pokračování článku »

Cannes a filmový festival

Cannes je menší městečko na jihu Francie v departmentu Alpes-Maritimes na Azurovém pobřeží. Každoročně v květnu je tu na 60 tisíc místních obyvatel jedna z největších koncentrace celebrit na světě. Ve festivalovém paláci se zde totiž koná Mezinárodní filmový festival, který je jedním z největších, nejstarších (od roku 1946) a celkově nejprestižnějších na světě. Někteří režiséři dokonce točí svoje filmy, aby stihli premiéru v Cannes. Letos to například byl Quentin Tarantino se svým filmem „Hanební parchanti“. Celkově se v Cannes promítá hodně velkých i hollywoodských trháků. Na rozdíl od většiny ostatních festivalů, které se zaměřují především na menšinové a alternativní filmy.

Pokračování článku »